С използването на този сайт Вие приемате, че той използва „бисквитки" за подобряване на Вашето преживяване, персонализиране на рекламите и анализ на посещаемостта. Моля прочетете нашите Условия, Политика за бисквитки и Политика за защита на личните данни. разбрах

Светото тайнство на кръщението

Този църковен ритуал се извършва само веднъж в живота. Той е „входната врата“,...

На какво се смеят бебетата?

Чувството за хумор не е заложено генетично, то се научава. Мама и таткото...

Не усвоява калций

Дъщеря ми Ния скоро ще навърши две години. Когато беше малко над годинка,...

Вдигане на по-голямото дете

Каква тежест е безопасно да нося? Мога ли да вдигам на ръце по-голямото си дете?

Последно посещение: Дата и час: Сря Окт 23, 2019 3:08 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Бихте ли дарили яйцеклетка/сперматозиди
-да ,бих дарил/а 38%  38%  [ 12 ]
-колебая се 31%  31%  [ 10 ]
-не ,не бих дарил/а 31%  31%  [ 10 ]
Общо гласове : 32
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Ное 12, 2008 5:34 am 
фурия
Аватар

Какво ви е мението по въпроса за донорството на генетичен материал?Вие бихте ли дарили ваша яйцеклетка(сперматозоиди),за да помогнете на двойки ,които искат да имат деца,но немогат?Моля,обосновете се,защо?

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 13, 2008 1:42 pm 
фурия
Аватар

Иле, темата, която си пуснала е много важна!!! Доста мислих, когато трябваше да пусна глас в анкетата...Да си призная, колебая се много...Сега,като си мисля, май бих дарила яйцеклетка на жена ,което не може да забременее, но си мисля, че не искам да е на някоя, която не познавам...в смисъл, че искам да познавам жената,която ще носи моя яйцеклетка...оххх, да ти кажа....май започах да се замислям...засега така мисля, ама ...Това е много труден избор!!! Може би ако става въпрос за мои близки, които не могат да имат дете и това е начина да се сбъдне тяхната мечта за нещо тооолкова прекрасно като детенце, бих дала.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 13, 2008 2:25 pm 
фурия
Аватар

Скоро чух, че се шуми по този въпрос с донорството. Аз лично не бих дарила яйцеклетка, може да ви звучи сурово и да ме осъдите, но ще ви обясня защо така разсъждавам - вярно, действието е високохуманно, по този начин можеш да направиш една двойка много щастлива, помагайки им да се сдобият с най-голямото щастие на света, но последствието за мен ще бъде пагубно - пълен емоционален, защото от този момент нататък всеки един ден аз ще мисля, как една малка частица от мен живее някъде без аз да имам възможност да полагам грижи и да й дарявам любовта си. Може да ме приемете за луда, ама за мене това е много сходно с това да си дадеш детето за осиновяване. В моя случай би се получило нещастие за сметка на чуждо щастие. Не съм сигурна, че бих направила тази жертва.
Това е моето откровено мнение по въпроса.
В никакъв случай не бих била против обратното на моето мнение, даже бих поздравила такъв човек.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 13, 2008 2:53 pm 
фурия
Аватар

След като чух 2 сравнително различни мнения,мисля да се изкажа и аз по въпроса.Аз не бих дала яйцеклетка!Бих уважила мнението на тези ,които искат и биха направили това благородно дело,но...не бих ги разбрала.Казвам това,защото аз лично не бих могла да живея с мисълта,че някъде имам дете,някъде където аз не знам нищо за него,не се грижа за него,не му давам любовта си.Немога така.И обратното,ако на мен ми се наложи,мисля че не бих взела чужда яйцеклетка,по -скоро бих осиновила изоставено дете,защото по същата логика така както аз ще се чувствам ,когато дам мое яйце,така би се чувствала един ден и майката ,от която съм взела.
По закон клиниката,която извършва операцията няма право да казва на кого е яйцеклетката,но 2 жени биха могли да отидат ,ако са се разбрали едната да даде на другата яйцеклетка.И все пак...мисълта за мен самата е недопустима.А колкото и да се казва ,че е едно на милион или милиард...Ако един ден,съдба,се срещнат и влюбят брат и сестра,които по причина на такова донорство не се познават?
Вярно въпросът може да има решение ,ако се разреши да се познават двойките ,но...

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 13, 2008 4:55 pm 
бърборко

...аз размишлявам.... :?:
...такова донорство трябва да има солидни ограничения...
...аз не бих дарила просто така, но ако сестра ми се нуждае от подобно нещо с удоволствие бих си дала не една , ами колкото иска яйцеклетки, а и детето й бих родила, ако трябва...но това е емоционален избор за близък човек, а иначе.......може да продам някоя, бе :lol: , колко плащат? Така и така всеки месец по една става зян :lol: , поне да я оплоди някой друг, мъжа ми като не ще :lol: :lol: :lol:
...майтапа на страна, но не ми се струва толкова драматично...повече рискува този, който я приема...както при осиновяването - ме му знаеш генетичния материал на детето, но рискуваш...
...може и да се навия да ощастливя някоя авантюристична натура с малко генетичен материал, пък после да му мисли тя като се пръкне някое зверче като мен :lol: :lol: :lol:
...ама ми изтича срока на годност, доколкото знам жената - дарителка трябва да е до 35г....

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 13, 2008 5:14 pm 
фурия
Аватар

АЗ ДА!

Бих дарила своя яйцеклетка , ако това е цената да направиш едно семейство пълноценно и щастливо, защо не :?: ?Също така бих осиновила и дете, някой хора биха казали , че това е решение и за двойки ,които не могат да имат деца, така е, но имали нещо по-прекрасно от това да износиш детето си. Тези 9 месеца са толкова вълшебен период, който всяка жена заслужава да изживее за да се чувства пълноценна. :flowerwhite:
А и съм съгласна с maminkavania, че така и така всеки месец по една става зян :)

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Ное 14, 2008 10:31 am 
фурия
Аватар

Аз немога да отговоря еднозначно.Много мислих по темата, но везната не се наклони на никоя от страните.От една страна немога да го направя, защото както каза Нинка, за мен това ще е срив.От друга страна моята най-добра приятелка има този проблем и вече две неуспешни инвитро и ако ме помоли доста ще се почудя.Получи се объркан пост, но наистина незнам какво бих направила.Хем ми се иска да помогна, хем..

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Ное 14, 2008 3:25 pm 
фурия
Аватар

maminkavania написа:
повече рискува този, който я приема...както при осиновяването - ме му знаеш генетичния материал на детето, но рискуваш...

Тук си много права, рискът е голям. Човек в себе си носи безброй много дефектни хромозоми, които комбинирайки се с абсолютно същите такива, създават предпоставки за увреждания. Затова и при кръвосмешение се раждат най-често деца с увреждания, тъй като хората в един и същи род са носители на едни и същи дефектни гени.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Ное 14, 2008 3:50 pm 
фурия
Аватар

Ninkata написа:
maminkavania написа:
повече рискува този, който я приема...както при осиновяването - ме му знаеш генетичния материал на детето, но рискуваш...

Тук си много права, рискът е голям. Човек в себе си носи безброй много дефектни хромозоми, които комбинирайки се с абсолютно същите такива, създават предпоставки за увреждания. Затова и при кръвосмешение се раждат най-често деца с увреждания, тъй като хората в един и същи род са носители на едни и същи дефектни гени.

но нали минават през лекарски преглед и донора и тази,която приема яйцеклетка,ако има несъответствие,няма да се допусне такова оплождане

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие: viola
МнениеПубликувано на: Пет Ное 14, 2008 4:41 pm 
любопитко

Така е както казва Или клетките минават през задълбочен обстоен преглед,както и хората които ги дават-ако имат дефекти в клетките или някаква фамилна обремененост-няма да те пуснат да станеш донор.

А сега ще се изкажа по темата-мнението ми е сходно с това на Илито,Нинката и Татяна-ако аз трябваше да избирам-от една страна много ще ми се иска да помогна на семейство с такава нужда,но.........винаги има едно но-като си представя ,че някъде в света ще има едно мое дете,което нито ще мога да погаля,целуна нито да видя и т.н. и ще почна да се чудя как е,какво прави и др.такива неща-а това както и Нинката каза по-голе емоционално няма да ми се отрази добре-сранението което ще дам не е много умесно-ситуацията е различна,но е сходна по някакъв начин-то е като да си изоставил дете някъде........така че в крайна сметка предвид отговорите отговорът ми е не не бих дала своя яйцеклетка.Но уважавам хората ,които биха го сторили :D

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Ное 14, 2008 5:16 pm 
фурия
Аватар

Момичета, естествено че се правят изследвания, но лично доц. Кременски, завеждащ клиниката по Генетика в "Майчин дом" ми обясни, че човек носи в себе си хиляди дефектни гени. Пак повтарям хиляди, и за да са сигурни двама човека на 100 %, че тяхното бъдещо дете ще е напълно здраво и необременено, то тогава трябва да изследват хилядите от организма на майката, после тези от организма на бащата и накрая да видят дали има такива, които са сходни. ТОВА Е ПРАКТИЧЕСКИ НЕВЪЗМОЖНО! Изследвания се правят, но не чак толкова задълбочено. Точно по този повод, доц. Кременски ни обясни, че ако със съпруга ми се притесняваме да си направим бебе /защото неговият брат е починал от Мета хроматична мускулна дистрофия/ и предпочетем инвитро чрез донорство, рискът би бил още по-голям, именно защото не знаем какви гени носи донора. А при нас няма опасност, защото аз нямам в рода си хора болни от тази болест. никога няма гаранция от 100 %, разбира се, но работата на генетиците е да преценят дали процента е приемлив.

За съжаление съм се запознала в дълбочина с тези неща, така че това, което казах в предния пост е на базата на мнението на специалист.

Надявам се, че информацията, която дадох е достъпна и ясна.

Последна промяна Ninkata на Вто Ное 25, 2008 11:46 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие: viola
МнениеПубликувано на: Пет Ное 14, 2008 5:59 pm 
любопитко

В живота за всяко нещо си има риск-така е и когато се вземе решение да дариш генетичен материал.Този ,който реши да приеме материала-за него изследванията продължата- и цялата бременност е ако мога така да се изразя -се проследява още по- обстойно . Правят се и множество дуги изследвания-вкл. и генетични.

Нинка ,пожелавам Ви успех-дано всичко е наред и си направите едно здраво и хубаво детенце :D ,в което съм убедена.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Ное 14, 2008 6:50 pm 
фурия
Аватар

Честно да ви кажа, аз отговорих с да на анкетата и чак след това прочетох мненията ви, което много ме обърка.

И в крайна сметка-не, няма да мога да го направя, въпреки че бих имала желание, няма да ми стигне смелост, мъжът ми няма да се съгласи и така... Преди да се замислиш за последствията е много лесно да кажеш да, но когато човек наистина иска да има дете, ще си осинови. За какво му е моята яйциклетка, като и тя ще е на образно казано чужд човек.

Аз имам приятелка, която има агенция за осиновявания и мога да ви кажа, че средно всяко второ семейство, след като си осинови дете има собствено.

Изображение

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Ное 15, 2008 12:11 am 
фурия
Аватар

Да ви кажа честно, откакто я има тази тема аз по цял ден мисля за това ...и колкото повече мисля, повече се обърквам...все пак има хора ,които даряват и такива, които ги приемат....

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Ное 15, 2008 12:18 am 
фурия
Аватар

mamaqni написа:
Да ви кажа честно, откакто я има тази тема аз по цял ден мисля за това ...и колкото повече мисля, повече се обърквам...все пак има хора ,които даряват и такива, които ги приемат....

От това следва, че това трябва да продължи да се случва.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Модератор: bebeshor Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]